صفحه اصلی / اخبار / زراعت درخت پالونیا درآمدی شگفت‌انگیز

زراعت درخت پالونیا درآمدی شگفت‌انگیز

زراعت درخت پالونیا درآمدی شگفت‌انگیز

زراعت درخت پالونیا

درسال های اخیرعلاوه بر کاهش روز افزون  فضای سبز شهری که بر اثر حجم بالای ساخت و سازها ، تغییرات شدید اقلیمی ، کمبود یا شوری آب ، ریزگردها و تغییر الگوی دمایی روی داده است. کاهش شدید سطح جنگل ها که به علت بهره برداری های بی رویه رخ داده نیز منجربه تغییر شیوه مدیریتی  در بحث هایی همچون جنگلداری ، فضای سبز شهری ، تولیدات گیاهی مانند تغییر الگوی کشت در شهرها وممنوعیت برداشت از جنگل های شمال باعث گردید تا کاشت و بهره برداری از گونه های سریع الرشدی که علاوه برایجاد سرسبزی منجر به تولید محصولات قابل توجه با توجیه اقتصادی بالا هستند بسیار مورد استقبال قرار بگیرد و حمایت های دولتی را به خود جلب نماید. گیاه پالونیا بیش از 40  سال است که وارد کشور ایران شده و با اهدافی چون افزایش میزان سرانه فضای سبز ، طراحی منظر، زراعت چوب ، تولید کمپوست و عسل مورد کاشت و بهره برداری قرار گرفته است رشد ارتفاعی آن بین 5-4 متر و رشد قطری آن حدود 10 سانتیمتر در سال می باشد و طیف گسترده تولیدات  چوبی آن و امکان برداشت و بهره برداری پس از کشت 5 ساله  قابلیت استحصال صنعتی را موجب ساخته است و این صنعت  در دو سال اخیر بسیار مورد توجه سرمایه گذاران خصوصی و دولتی قرار گرفته است.

لذا این مقاله با نگاهی متفاوت به بررسی و تحلیل این گونه ویژه پرداخته تا به این ترتیب توجیه اقتصادی تولید و زراعت این درخت را به تصویر بکشد.

باشد تا بدین طریق و با فراهم کردن امکان توسعه و تولید چوب شرایط استقلال کشور در این صنعت فراهم گردد.

تیم تحقیق و توسعه شرکت کارآفرینان دنیای البرز

قسمت اول :

گیاه پالونیا از خانواده Paulowniaceae  سریع الرشدترین گونه چوبی دنیا پس از گیاه بالسا می باشد. این گونه بومی کشور ایران نمی باشد اما در حدود 40 سال پیش وارد کشور شده و در استان گلستان کشت گردید. بررسی ها و تحقیقات علمی بر روی گونه های موجود این گیاه در ایران نشان داده است که  گونه هایfortunei   P.وP.tomentosa جزء سازگارترین گونه های این جنس با بسیاری از اقالیم و مناطق ایران می باشد و امکان کاشت و زراعت چوب این گونه در بیش از یک میلیون هکتار از خاک ایران محیا و ممکن است.

زراعت درخت پالونیا درآمدی شگفت‌انگیز

هر درخت پالونیا پس از 5 سال به قطر تقریبی Cm40-30 ( بسته به موقیعت جغرافیایی و اقلیم) خواهد رسید که قطر مناسبی جهت بهره برداری صنعتی چوب می باشد. هر پایه درخت در این مرحله 1 متر مکعب چوب تولید می کند که شامل 3/0-25/0 مترمکعب چوب صنعتی و 7/0-65/0 متر مکعب چوب درجه 4 ( هیزمی) است لذا بصورت متوسط از هر 4 درخت پالونیا پس از پنج سال حداقل 1 مترمکعب چوب صنعتی تولید می شود. در هر هکتار با تراکم 2500 اصله درخت 150 تن برگ  در طول 5 سال تولید خواهد شد که می توان از آن جهت تولید کمپوست یا تامین بخشی از خوراک دام استفاده کرد که به دلیل بالا بودن میزان پروتئین ( 20 %) حجم برگ تولید شده در یک هکتار قادر به تامین 30 % از علوفه 500 راس گوسفند و یا 30 راس گاو می باشد که اغلب جهت پروار نمودن گاوها ، گوسفندان و بزها استفاده می شود.

زراعت پالونیا درآمدی شگفت‌انگیز

برگ های پالونیا قلبی شکل ، پرزدار بوده و دارای اسیدهای اروسوییک و ترکیبات فیتو شیمیایی با خواص آنتی اکسیدانی است که در تولید داروهای گیاهی نیز استفاده می گردد. این داروها در درمان بیماری هایی همچون مشکلات ریوی ، کبدی ، کلیوی و کیسه صفرا مورد مصرف قرار می گیرند و از عصاره برگ ها در ترکیبات کرم ها و عطرهای آرایشی نیز استفاده میشود.

بدلیل پرزهای موجود در برگ های بسیاری از گونه های پالونیا ( مانند : فورتونی و تومنتوزا ) این گونه ها مقاوم در برابر تابش ، کم آبی و آفات هستند لذا از آن ها جهت کشت تلفیقی با سایر گونه های درختی در طراحی فضای سبز شهری با هدف زیبایی منظر و جلوگیری یا درمان آفات گیاهی ( مانند پشه سفید ) استفاده می شود.

ادامه مقاله را در اینجا بخوانید—-> ویژگی ها و کاربردهای چوب و گل درخت پالونیا

این مطالب را نیز ببینید!

پالونیا

فروش نهال پالونیا – انواع گونه های گرمسیری و سردسیری و هیبریدی

فروش نهال پالونیا شرکت کارآفرینان دنیای البرز با آغاز سال جدید امکان فروش انواع گونه …