صفحه اصلی / اخبار / ویژگی ها و کاربردهای چوب و گل درخت پالونیا

ویژگی ها و کاربردهای چوب و گل درخت پالونیا

ویژگی ها و کاربردهای چوب و گل درخت پالونیا

ویژگی ها و کاربردهای چوب و گل درخت پالونیا

گل های درخت پالونیا شبیه به گل انگشتانه ، خوشه ای و معطر بوده که از اواخر سال دوم شروع به گلدهی نموده و در این زمان می توان اقدام به استقرار کندوهای عسل در پای درختان ، نمود. عسل حاصل از درخت پالونیا به رنگ طلایی متمایل به قهوه ای با عطر و طعم متفاوت و دارای خواص آنتی بیوتیک ، ضدباکتریایی و ضدعفونی کننده است.

ویژگی ها و کاربردهای چوب و گل درخت پالونیا

این عسل در مقام قیاس ، از نظر رنگ و خواص مشابه عسل اقاقیا و آکاسیا بوده و جهت درمان برونشیت ، بیماری های تنفسی و تسهیل هضم استفاده می گردد. از هر هکتار پالونیا با تراکم کشت 3*3 ( تعداد تقریبی 1100-1000 اصله نهال ) می توان 1000-800 کیلوگرم عسل برداشت نمود و با توجه به این امر که جهت پرورش پالونیا نیاز به استفاده از هیچ گونه سم ، علفکش یا هیچ گونه مواد شیمیایی دیگر نیست ، عسل حاصل از این درختان کاملا ارگانیک می باشد.

گل های این درختان دارای ماده ای به نام هلیوتروپین (Heliotropine ) است که یک ترکیب موثر در افزایش ساخت ملانین های پوستی و ضد آفتاب طبیعی درکرم های دور چشم می باشد. از گل های این درختان می توان عصاره ای با عطری مشابه وانیل تاهیتی استخراج نمود که جهت استفاده در آشپزی ، عطرسازی ، لوازم آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد. و از دیگر مصارف مهم گل های پالونیا درمان سوختگی های درجه دو می باشد.

 

ویژگی ها و کاربردهای چوب و گل درخت پالونیا

ویژگی ها و کاربردهای چوب و گل درخت پالونیا ویژگی ها و کاربردهای چوب و گل درخت پالونیا

چوب درخت پالونیا از نظر طرح و شکل بسیار مشابه به درخت ون ( زبان گنجشک ) می باشد. طرح چوب چهارتراش پالونیا بسیار زیبا ، روشن ، دارای الیاف مستقیم ، بافت دانه ای ، براق و سیک است. رنگ چوب زرد کم رنگ تا قرمز روشن بوده و اگر درخت بدرستی پرورش داده شود چوبی بدون گره و صاف تولید می کند که در این حال می توان از آن در صنعت معرق کاری استفاده نمود.

این چوب دارای انقباض کم ، ثیات ثانویه بالا ، بسیار نرم اما مقاوم در برابر خم شدگی و پیچ خوردن می باشد. شاخص مقاومت فشاری در امتداد فیبرهای چوب پالونیا 281 کیلوگرم در سانتی متر و نسبت تراکم به جرم آن بسیار بالاست و به همین علت در ساختمان سازی جهت ساخت سازه های کف با مقاومت بالا مورد استفاده قرار می گیرد. این چوب به راحتی پردازش می شود و پس از خشک شدن ، جذب آب ان بسیار پایینی داشته در نتیجه در برابر پوسیدگی مقاوم بوده و در ساخت مبلمان ، روکش MDF ، صنایع سبک تا سنگین استفاده می شود.

 

 

ویژگی ها و کاربردهای چوب و گل درخت پالونیا  ویژگی ها و کاربردهای چوب و گل درخت پالونیا

 

جرم چوب پالونیا از چوب بالسا هم کمتر بوده و به نام چوب آلومینیوم ( Aluminium of timber ) نامیده شده و تا به امروز بعنوان سبک ترین چوب در جهان شناخته شده است. وزن آن در حدود 310_208 کیلوگرم در متر مکعب  یعنی یک سوم وزن بلوط  یا نصف وزن کاج و یا دو سوم وزن صنوبر می باشد. نسبت قدرت بالای این چوب نسبت به وزن آن موجب شده که از آن در ساخت کشتی ، طراحی داخلی هواپیما ، تخته اسکی ، اسنوبرد ، طراحی داخلی خودروها ، تخته شنا و موارد مشابه استفاده می شود و به علت رزونانس بالا در تهیه سازهای موسیقی ، تجهیزات سالن کنسرت و استدیوهای ضبط به کار می رود بدلیل وزن سبک این چوب گزینه بسیار مناسبی جهت ساخت جعبه و پالت های حمل و نقل بوده و موجب کاهش وزن کل کالاها در مقوله حمل ونقل و در نتیجه امکان افزایش بارگیری بیشتر از لحاظ وزنی و یا کاهش هزینه سوختی خواهد شد.

 

ویژگی ها و کاربردهای چوب و گل درخت پالونیا ویژگی ها و کاربردهای چوب و گل درخت پالونیا

این چوب قادر به تحمل حرارت تا 430 درجه سانتی گراد یعنی دو برابر قدرت تحمل چوب جنگلی معمولی (270 درجه سانتی گراد) می باشد. بدلیل وجود تانن بالا در بافت های این چوب مقاوم به حمله حشرات از جمله موریانه و همین طور قارچ ها ( نه به شکل سطحی ) می باشد و بعلت وجود میلیاردها منافذ هوایی درون بافت خود ، عایق گرمایشی-سرمایشی و صدا می باشد لذا در ساخت سونا ، کلبه ، کفپوش و تخته سه لا مورد استفاده قرار می گیرد.

چوب پالونیا هیچ اثر سمی یا آلرژی زا ندارد. از دیگر استفاده های این چوب در ساخت ذغال سنگ ، ساخت خانه های کاروانی و تابوت بوده و چون بدون بو می باشو و نیز جاذب هیچ بویی نمی باشد از آن در صنعت بسته بندی مواد غذایی و آشامیدنی بهره می برند. بدلیل وجود الیاف بلند ، روشن و متمایل به سفید ، چوب این درختان را جهت تهیه خمیر چوب بکار می برند.

چوب گونه P.tomentosa در فهرست CITES یا فهرست قرمز IUCN ( گونه در حال انقراض ) قرار دارد.

 

همچنین بخوانید…

مقاله1: پالونیا یک درخت پولساز

مقاله2: زراعت درخت پالونیا

این مطالب را نیز ببینید!

پالونیا

فروش نهال پالونیا – انواع گونه های گرمسیری و سردسیری و هیبریدی

فروش نهال پالونیا شرکت کارآفرینان دنیای البرز با آغاز سال جدید امکان فروش انواع گونه …