صفحه اصلی / اخبار / خانواده پالونیا – گونه های اصلی – فروش بذر پالونیا

خانواده پالونیا – گونه های اصلی – فروش بذر پالونیا

گونه های اصلی خانواده پالونیا

خانواده پالونیا

خانواده پالونیا – گونه های اصلی – فروش بذر پالونیا

خانواده پالونیا دارای گونه های مختلف مادری (گونه های اصلی) ، هیبریدی(ترکیب دو گونه از گونه های مادری) و تریپلوئیدی( ترکیب سه گونه از گونه های مادری) می باشد
معروف ترین گونه های مادری پالونیای موجود در ایران، گونه ی فورتونی ، تومنتوزا و الونگاتا است که از ترکیب دو به دو این گونه ها هیبریدهای چون شان تونگ(فورتونی+تومنتوزا) ، ۹۵۰۱(فورتونی +تومنتوزا)، ۹۵۰۲(فورتونی+تومنتوزا) و ۹۵۰۳(فورتونی+الونگاتا) حاصل شده است. و اما در حال حاضر گونه های تریپلوئیدی تنها در مرحله تحقیقاتی و در کشورهای تولید کننده خود مانند روسیه موجود است.
گونه های مادر قابلیت تکثیر از طریق بذرهای پایه های مادری اصلاح شده ، قلمه ریشه و کشت بافت در محیط آزمایشگاهی را دارند اما تهیه نهال از طریق کشت بافت بسیار گران قیمت خواهد بود و تنها مزیت بارز آن خروجی بالای نشاء های حاصله از این راه است.
مهم ترین اصلی ترین راه تولید و تکثیر گونه های هیبرید از طریق ترکیب گونه های مادری در محیط آزمایشگاهی و کشت بافت است. دومین راه تکثیر از طریق قلمه ریشه می باشدو تکثیر از طریق بذر تنها در نسل اول ممکن و قابل اطمینان است زیرا از نسل دو به بعد قوه نامه بذرها بشدت کاهش یافته و در نهایت در نسل سه و یا چهار عقیم خواهد شد از طرفی کیفیت گیاه تکثیری از بذرهای نسل دو به بعد بشدت افت پیدا خواهد نمود.
پس بهترین راه تکثیر گونه های هیبریدی از طریق آزمایشگاهی ، قلمه ی ریشه و یا بذرهای نسل اول می باشد.

این مطالب را نیز ببینید!

گلخانه پرتابل یا گلخانه سیار

گلخانه پرتابل یا گلخانه سیار

گلخانه پرتابل یا گلخانه سیار محصول ویژه شرکت البرز دلتون می خواد یه گلخونه کوچیک …